• „Sztuka bez barier” – felieton Darka Kowalskiego
  • „Sztuka bez barier” – felieton Darka Kowalskiego
  • „Sztuka bez barier” – felieton Darka Kowalskiego
  • „Sztuka bez barier” – felieton Darka Kowalskiego
  • „Sztuka bez barier” – felieton Darka Kowalskiego
  • „Sztuka bez barier” – felieton Darka Kowalskiego
  • „Sztuka bez barier” – felieton Darka Kowalskiego

„Sztuka bez barier” – felieton Darka Kowalskiego

„Prezentacje Artystyczne – „Sztuka bez barier”  to wydarzenie, którego celem  jest zwrócenie uwagi na różne formy  aktywności i popularyzowanie twórczości artystycznej, w tym również  osób z niepełnosprawnościami.
Impreza jest otwarta dla wszystkich – dla każdego, kto interesuje się sztuką – zarówno przez duże, jak i małe „s”, dla każdego, kto chce poznać świat wyobraźni i wrażliwości drugiego człowieka. Sztuka ludzi jednoczy i zbliża a obcowanie z nią wzbogaca o nowe przeżycia”. Tak o cyklicznym wydarzeniu, które niedawno odbyło się w Ciechocinku, opowiedział jego twórca – Jurek Szymański. Niewątpliwie „Sztuka bez barier” w pełni zasługuje na miano Prezentacji Artystycznych. W tym roku w trakcie koncertu nazwanego przez organizatora „Dżemowaniem z Ginsbergiem” wystąpili: Skołowani, Stara Szkoła, Jerzy Dębina z zespołem „Black & White”, pARTyzant oraz Jacek Dewódzki Trio. Ciekawy line-up jest dużym atutem wydarzenia. Nie jedynym jednak. Kolejnym jest miejsce, w którym prezentacje się odbywają. Pełen uroku Teatr Letni robi zawsze wielkie wrażenie, zarówno na artystach, jak i publiczności. W pofestiwalowej wypowiedzi podkreślił to Tomek Kuczma z zespołu Stara Szkoła: „Koncert, który odbył się w miejscu tak bardzo przyjaznym brzmieniu muzyki jak przepiękny Teatr Letni w Ciechocinku, pokazał z jednej strony różnorodność stylów, brzmienia i pomysłów na uprawianie muzyki, a z drugiej strony spójność doboru zespołów.” Jurek Szymański, festiwalowy demiurg, będący pomysłodawcą, organizatorem i jednym z wykonawców występujących tego wieczoru, zadbał również o artystyczny przekaz wydarzenia. Krzysztof  „pARTyzant” Toczko podsumował to w następujący sposób: „Idea „Sztuki bez barier” jest  mi bardzo bliska. Już z samej natury działania artystyczne kochają wolność i różnorodność. W tym roku wielkie wrażenie zrobił na mnie występ Jerzego Dębiny w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Jacka Gazdy. Blues połączony z poezją Ginsberga wprowadził widzów w magiczną atmosferę . Była to uczta dla koneserów słowa i dźwięku.”
 .
Ważnym punktem widowiska była również premiera klipu Skołowanych z udziałem Sławka Małeckiego z grupy Zdrowa Woda. Henryk Chyła (Stara Szkoła) tak to zrelacjonował : „Festiwal miał szczególny charakter. Poza dawką dobrej muzyki, niósł ważny przekaz, wyrażony w pokazie teledysku zespołu Skołowani pt. „Skacz z głową”. Utwór autorstwa Jurka Szymańskiego i Krzysztofa Sieradzkiego dotyka ważnego i bolesnego tematu. Młodość, brawura czy nawiązując do tytułu- życie bez głowy- niosą czasami dramatyczne skutki. O tym właśnie opowiada ta piosenka”.  „Sztuka bez barier” jest więc wydarzeniem niosącym ważne przesłanie. Z tego powodu wartym Państwa uwagi i wsparcia.
 .
  Darek Kowalski
 fot. Piotr Pasturczak
.
.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *