• Happy Jazz Festival – zapowiedź wydarzenia
  • Happy Jazz Festival – zapowiedź wydarzenia
  • Happy Jazz Festival – zapowiedź wydarzenia
  • Happy Jazz Festival – zapowiedź wydarzenia

Happy Jazz Festival – zapowiedź wydarzenia

Zbliża się Happy Jazz Festiwal-plenerowe wydarzenie organizowane od 2015 roku  w Muszli Koncertowej malowniczego Parku Zdrojowego w Ciechocinku.

Głównym architektem przedsięwzięcia jest Jurek Szymański.  W jego realizacji wspiera go burmistrz miasta – pan Leszek Dzierżewicz. W tym roku  zostanie ono zorganizowane w formule benefisu, którego bohaterem będzie Marek Gaszyński. W trakcie koncertu wystąpią m.in.: Apostolis Anthimos, Krzysztof „Puma” Piasecki, Moriah Woods.. . Będzie też silna toruńska reprezentacja. Ze swoimi formacjami zaśpiewają: Sylwia Kwasiborska i Asia Czajkowska-Zoń. W roli „gospodarza”, obok Marka Gaszyńskiego, wystąpi  zespół Skołowani.  Myślę, że to wszystko, co mogę zdradzić przed oficjalnym ogłoszeniem składu Happy Jazz Festiwal 2017.

Skorzystam z okazji, aby przybliżyć Państwu postać jednej z artystek występujących w trakcie benefisu. Moriah Woods, bo ją mam na myśli, to amerykańska wokalistka, instrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Swoją twórczością nawiązuje do najlepszych tradycji amerykańskiego folku, ale wykonywanego  z wyraźnym indywidualnym piętnem. Z dużym wyczuciem łączy korzenne brzmienia z nowymi trendami. Sama artystka muzykę, którą  gra,  określa  jako „folk noir, czyli coś starego, coś mrocznego, coś żarliwego i pełnego pasji”. Tyle w skrócie. Moja osobista refleksja wykracza daleko poza tych kilka zdań. Moriach Woods to indywidualność trudna do zaszufladkowania, mimo jej wyraźnych inspiracji. Wyniosła je ze środowiska, w którym się wychowała (Stan Kolorado, USA). Trzeba je łączyć z przekazanymi jej przez rodziców fascynacjami. Mama artystki jest skrzypaczką, preferującą muzykę poważną, tata gitarzystą obracającym się w stylistyce klasycznego rocka. Z tym muzycznym bagażem Moriah Woods zdecydowała się „wylądować” na stałe w Polsce. Tu tworzyć i pracować. Śmiała decyzja, szczególnie że podjęta na podstawie trzymiesięcznego pobytu w naszym kraju, spowodowanego rodzinnymi zawirowaniami. Bez polskich korzeni. Zdana na siebie. Wybrała Puławy.

W listopadzie 2014 roku wystąpiła w Hard Rock Pubie Pamela. Zagrała solowy set w trakcie drugiego HRPP FESTIVAL. Miała trudne zadanie. Występowała jako ostatni  wykonawca. Późno w nocy i do tego akustycznie. Poprzedzona świetnymi występami takich artystów jak Lewis Hamilton, Pat McManus, Gwyn Ashton. Mimo tych  okoliczności jej set wywarł na mnie, podobnie jak na publiczności, ogromne, niezatarte wrażenie. Od tego czasu artystka regularnie swoimi występami wspiera najważniejsze klubowe wydarzenia. Dwunastego sierpnia zagra w Ciechocinku.

Darek Kowalski

fot. Agata Jankowska

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *